Günlük yaşam yardımları

Günlük yaşamın üstesinden gelmek

Semptomlar tekrarlanıyor mu? Semptomlar iyileşiyor mu? Yine eve mi kapanacağım? Uyuşturucu almamayı nasıl başarırım? Dostlarım ne diyorlar? Yeni bunalımların üstesinden gelebilir miyim? Bana uygun yardımı nerede bulabilirim? Hangi yardımlardan yararlanabilirim? Yaşamımı uyumlu olarak nasıl düzenlerim? Hedeflerime ulaşacak mıyım?

Kendinize bir çok soru soruyor olabilirsiniz. İlk veya tekrarlayan bunalımdan sonra bu son derece normaldir! Önemli olan bütün sorunları bir anda çözmeyi denememeniz ve sorunların çözümünde hekiminizi, terapistinizi ve gerektiğinde ailenizi sorunların çözümüne katkıda bulunmaya çağırmanız veya onların düşüncelerinden yararlanmanızdır. Sorularınızın çoğunu diğer psikoz hastaları veya bipolar bozukluğu olan insanlarda sormaktadır; bu nedenle terapistiniz ve diğer hastalarla onların yakınları bu konuda büyük deneyime sahiptir.

Aşağıdaki sayfalarda, başkalarına yardımcı olan bazı açıklama ve ipuçlarını bulacaksınız. Önce size psikiyatrik bakım sistemini ayrıntılı biçimde açıklamak ve sonra da hastalığınızla nasıl uğraşacağınızı gösteren yararlı birkaç ipucu vermek istiyoruz. Bu düşünce ve öneriler çok genel olmakla birlikte, konu önemli ve güncel olduğundan sizi mümkün olduğu kadar çabuk trialog bölümüne yönlendirmek istiyoruz.

Sayfa başına dön