Günlük yaşam yardımları

Bağımlılığın üstesinden gelmeyi öğrenmek

bildPsikozlu insanların çoğu psikoza eşlik eden bir bağımlılıktan muzdariptir. Bu durum psikozlu gençlerin ve genç yetişkinlerin yaklaşık %50 - %70'inde böyledir. Genellikle esrarın kötüye kullanımı veya esrar bağımlılığı söz konusudur. Buna ek olarak alkol, amfetamin veya kokain tüketimi de sık görülür. Buna göre psikozlu insanların bağımlılık hastalığına yakalanma riskleri genel nüfusa göre iki veya beş kat daha fazladır.

Uyuşturucu kullanmanın nedenleri nelerdir?

Psikozlu insanların uyuşturucu hap veya yasadışı hapları neden bu kadar yüksek oranda kullandıkları henüz yeterince açıklığa kavuşturulmamıştır. Ancak bu bağlamda rol oynayabilecek bazı hususlar vardır:

 • Hastaların çoğu alkol veya uyuşturucuya psikozun ilk patlak vermesinden önce başlamaktadır ve genellikle de psikozun ilk belirtilerine bir tepki olarak (örneğin depresyon, kaygı veya sosyal izolasyon duygusuna karşı bir tepki olarak) başlamaktadır.
 • 15 yaşından önce esrar kullanmaya başlamak psikoz riskini dört kat daha artırmaktadır.
 • Psikozun başlamasından sonra devam eden alkol ve/veya uyuşturucu tüketimi hastanın sürekli iyileşme şansını hemen hemen ortadan kaldırmaktadır, yani halüsinasyonlar veya kuruntular sürekli hale gelmekte veya iyileşmeden kısa süre sonra tekrar ortaya çıkmaktadır. Bu durum yaşam kalitesini iyileştirme veya hastalığın kontrol altına alınma şansını azaltmaktadır.
 • Hastalar bağımlılıklarını kontrol etmeyi ve Yeşilaycı olmayı başarırlarsa, eşlik eden bağımlılık sorunu olmayan psikoz deneyimliler kadar iyileşme şansları olur!

Eğer sizde eşlik eden bir bağımlılık hastalığı teşhis edilmişse, bu sorunu mümkün olduğu kadar çabuk kabul etmeniz gerekir. Bunun nedeni, alkol veya uyuşturucuyu bırakmadığınız sürece psikozunuzun ne kısa ne de uzun vadede iyileşme şansının olmasıdır.

Ancak bağımlılık yapan maddelerden arınmış bir yaşama giden yolda iki önemli engel vardır

 1. bildPsikozlu birçok insan uyuşturucusuz veya alkolsüz yaşama motivasyonuna sahip değildir.
 2. Ayrıca birçok hasta bağımlılık sorunlarını kendileri halletmek ister.

Sizi aydınlatacak birkaç ipucu

 • Yardım alın. Uyuşturucudan kurtulma şansınız, yardım aldığınızda almadığınıza oranla çok daha fazladır.
 • Bağımlılık terapisi olanaklarını araştırın ve bir bağımlılık terapisine başlayın. Psikozlu ve bağımlı insanlara yönelik özel bağımlılık terapilerini araştırın. Bu terapiler genellikle münferit veya grup biçimindeki davranış terapileridir.
 • Terapistinizle birlikte uyuşturucu ve/veya alkole yatkınlığınızın nedenlerini araştırın. Bu konuların tam olarak bilince çıkarılması bağımlılıktan kurtulmanızı kolaylaştırır.
 • Uzun süre yardım almanız gerektiğini dikkate alın. Geri dönüşlerde umudunuzu kaybetmeyin. Eğer sorunun üzerinde çalışırsanız bir gün mutlaka uyuşturucu olmadan yaşamayı başarırsınız.
 • Uyuşturucuya bağımlılığınıza ve ondan kurtulma çabanıza neyin iyi neyin kötü geldiğini araştırın ve bunları konuşabileceğiniz bir terapist bulun
Sayfa başına dön