Günlük yaşam yardımları

Damgalanmaya ve ayrımcılığa karşı durmak

bildHastalık çerçevesindeki en önemli sorunlardan biri diğer insanların tepkileridir. Öncelikle "Şizofren" kavramı küçültücü birçok önyargıyla bağlantılıdır (Bakınız: „Psikozlar hakkında bilmeniz gereken 10 şey”) ve bunlar uzak durmak ve ayrımcılık döngüsüne götürür. Bunun sonucu olarak da ruh hastaları genellikle "kaçık" veya "deli" olarak damgalanır. Ev ve iş ararken bu insanlar çoğu zaman dezavantajlıdır. Çevreleri hastalığını öğrenince o kişiden uzak durmaya başlar. Bu nedenle psikozlu insanlar genellikle tecrit edilir veya iş bulmakta zorluk çekerler. Damgalanma ayrımcılığı doğurur ve bu toplum içinde çeşitli biçimlerde ifadesini bulur: bu davranışlar şizofrenlerle ilişki kurmamaktan onları sosyal açıdan sınırlamaya kadar varır.

Hasta olarak yapabilecekleriniz

Damgalanma sadece yabancı zihinlerde değil hastanın kendi zihninde de olur. Bu nedenle damgalanmaya karşı mücadele zor olabilir. Buna rağmen yapabilecekleriniz vardır:

  • Şizofreni hakkında mümkün olduğu kadar kapsamlı bilgi edinin, bu sayede bilgisizlikten kaynaklanan düşünceleri temelden değiştirebilirsiniz.
  • Çevrenizdeki insanların şizofreni konusunda aydınlanmasına çalışın.
  • Bir televizyon programı veya gazete makalesindeki vurdum duymazlıktan dolayı kendinizi incinmiş hissederseniz yazın ve şikayette bulunun.
  • Ayrımcılığa karşı mücadele edin. İşyerinizde önyargılarla karşılaşırsanız bağlı bulunduğunuz sendikaya başvurun. Müşteri olarak ayrımcılığa maruz kalırsanız müdüriyete şikayet edin.

Hasta olmayan birisi olarak yapabilecekleriniz

  • Ruhsal hastalıklar hakkında daha fazla bilgi edinin: Ruhsal hastalıklar hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olunursa olumsuz sterotipler ve önyargılar da o kadar iyi tanınır.
  • Ruhsal hastalık deneyimi olan insanları dinleyin: Bu insanlar damgalanmaktan ne anladıklarını ve bu damgalanmanın yaşamlarını nasıl etkilediğini anlatabilirler. Onlar nasıl görünmek istediklerini ve hastalıkları ile nasıl uğraşılacağını en iyi kendileri söyleyebilirler.
  • Medyadaki damgalamalara cevap verin. Eğer programlarda damgalama dikkatinizi çekerse, televizyona, radyoya veya gazetelere yazın. Endişelerinizi anlatın ve gerekiyorsa ruhsal hastalıklara ait ciddi kaynakları tavsiye edin.
  • Tanıdığınız biri örneğin "şizofren" kelimesini olumsuz veya yanlış anlamda kullanacak olursa, bunu ona söyleyin. Aynısını belirgin olumsuz ve ayrımcı sözlere karşı da yapın. Hiç kimsenin ruhsal hastalıklara karşı bağışıklığı olmadığı yönündeki küçük bir uyarı, bu gibi durumlarda bazen mucizevi etki yapmaktadır.
  • Sanatçı, yazar ve benzeri insanların yararlılıklarını anlatın ve ruhsal hastalığın bu insanların yaşamlarının bir parçası olduğunu belirtin. Ruhsal hastalıklar insanların yaşamlarında ortaya koyduğu başarıyı azaltmamaktadır (iyi ki de böyle olmaktadır).
Sayfa başına dön