Günlük yaşam yardımları

Okula veya işe geri dönmek

bildOkula veya işe geri dönmek birçok hasta için büyük bir adım oluşturmaktadır. Genellikle bu adım çok zahmetli ve stresli olur ve hastalar iş ve okul arkadaşlarının kendilerini reddedecek tepki vermelerinden korkarlar. Bu nedenle bu adıma iyi hazırlanmak ve bazı önemli ipuçlarına dikkat etmek önemlidir:

  • Kendinizi geri dönüşe iyi hazırlayın – ergo veya klinikte iş terapisi hizmetleri, mesleki teşvik kurumları (BFW) gibi iş terapisi rehabilitasyon programları veya başlangıçta az mesai olanağına ilişkin özel mesleki uyum programları hakkında bilgi alın. Ayrıca öğrenciler için okula geri dönüşte olağan okul gününe hazırlayan klinik okulları da vardır. Sosyal yardım konularında tam bilgi alabilmek için klinikteki sosyal pedagogdan randevu alın.
  • bild Başlangıçtaki sorunları hafife almayın – okula veya mesleğe geri dönüş otomatik olarak fazla stres getirir. Akşamları kendinizi yorgun ve bitkin hissedersiniz ve sık sık bir sonraki günü başarabilecek miyim, diye sorarsınız. Alışmak için biraz zamana ihtiyaç duyduğunuzu düşünün. Ek stresi azaltmak için spor yapmayı, arkadaşlarla buluşmayı, sinemaya gitmeyi ve benzerlerini deneyin. Yeterli ölçüde uyumaya dikkat edin.
  • Stresin aşırı ölçüye varmaması için dikkatli olun - gücünüzü iyi bölüştürerek kullanın. Kendi işinizi sorunsuz olarak yapar hale gelinceye kadar başkalarının işlerini üstlenmeyi denemeyin. İşyerinde karşılaştığınız sorunları düzenli aralıklarla terapistinizle konuşun.
  • Tekrar hasta olmaya değmez - eğer aşırı zorlanma sonucu tekrar hastalanırsanız; bunu bilincinize çıkarın. Psikozunuzu kötüleştirecek işleri yapmanızın bir yararı yoktur.
Sayfa başına dön