Günlük yaşam yardımları

Terapi planına uymak

„İster ilaçların dozunun azaltılması, ister kesilmesi, isterse psikososyal yardımın kesilmesiyle olsun, terapinin kesilmesi büyük olasılıkla yeni bir psikoza neden olur.”

Bundan önceki web sayfasında terapi planına uyulmasının ne kadar önemli olduğundan söz edilmişti. Özet olarak söylenecek olursa, ilaçların dozu azaltılır veya ilaçların alınması kesilirse veya psikososyal yardımlar kesilirse, yeni bir psikoz riski çok yüksektir. Araştırma sonuçları göstermektedir ki, hemen hemen her hasta böyle davrandığı takdirde er ya da geç tekrar psikoza yakalanmaktadır.

bildSize konulan teşhisten şüphelenmeniz ve terapinizi sorgulamanız anlaşılır bir şeydir. İlaçlar olmadan da mümkün olup olmadığını deneme arzusu da sık sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak böyle bir davranışın bedeli çok pahalıya ödenmektedir. Eğer yeni bir psikotik epizot yaşarsanız, o güne kadar elde ettiğiniz her şeyi tehlikeye atarsınız. Çoğu zaman hastalar aynı istikrara kavuşabilmek için psikotik yinelenmeden sonra daha fazla ilaç almak zorunda kalmaktadır. Daha fazla ilaç daha fazla yan etki demektir ve daha fazla yan etki daha az ilacı gerektirir – işte burada uğursuz bir çıkmaza girilir.

Aşağıdaki ipuçları terapi planı için önemlidir:

  • Küçük ve önemsiz gibi görünse de aldığınız ilaçlardaki her değişikliği hekiminizle görüşün.
  • Ne ilaç terapisini ne de psikososyal terapiyi zamanından önce bitirmeyin. İlaçlarınızı azaltmak istiyorsanız hekiminizle birlikte bir strateji oluşturun. Olası bir yinelemeyi önceden anlayabilmek için terapistinizle sıkı bir bağlantı olun.

Bundan sonraki tedavim ve tedavi pasaportum

Önemli olan bundan sonraki tedavinizin belirli olmasıdır. Bu sayfada bundan sonraki ayakta tedavinize ait önemli soruları cevaplamanız gerekiyor. Download butonuna tıklayarak dokümanı çağırın. PDF sayfalarının çıktısını alın. Yanıtlayabileceğiniz bütün soruları aynı biçimde kaydedin; diğerlerini terapistinizle görüştükten sonra kaydedin. Bilmediklerinizi boş bırakın!

Sayfa başına dön