Günlük yaşam yardımları

Hastalığın nüksetmesini önlemek ve bunalımların üstesinden gelmek

Psikozların nüksetmesi hem hasta hem de yakınları için çok zahmetlidir. Hastalığın nüksetmesini önlemenin en iyi yolu ilaçları düzenli biçimde almaktır. İlaç koruması olmadan hastaların 8/10'u ilaç koruması ile 2/10'u bu sorunu yaşamaktadır.

Aşağıdaki ipuçları size hastalığın nüksetmesinden kaçınmanızda ve bunalımların başarıyla üstesinden gelmenizde yardımcı olacaktır:

  • bildPsikozu iyi bir biçimde atlatsanız bile yüksek bir nüksetme riski vardır. İlaçlar sadece akut semptomlara karşı etkide bulunmaz, aynı zamanda yinelenmesini de önlerler.
  • İlaç koruması olmadan hastaların %80'i yineleme yaşamaktadır.
  • Günlük ilaç alımı ile sorunlarınız varsa, hekiminizle depo medikasyon olanağını görüşün, yani anti psikotik ilacın her 2 - 4 haftada bir enjeksiyon yoluyla verilmesi.
    İlaçları azalttığınızda önce kendinizi iyi hissedersiniz. Bu etkiye „Honeymoon etkisi” denir. Bu çoğunlukla 1 - 4 hafta devam eder, sonra sık sık yinelemenin erken uyarı belirtileri görülür.
  • Psikotik yinelemenin erken uyarı belirtileri herkeste farklıdır, en sık görüleni kendini umutsuz ve terkedilmiş hissetmektir. Kendi kişisel erken uyarı belirtilerinizi bir liste halinde tespit edin ve her zaman ulaşacağınız bir yerde saklayın.
  • Bu erken uyarı belirtilerini fark ederseniz hemen hekiminiz veya terapistinizle temasa geçin. Stres azaltıcı erken ilaç alımı başlayan yinelemeyi önleyebilir.
    Eğer evde bakım ekibiniz varsa, onlara o anki ruhsal istikrarsızlığınızı bildirin.

Bunalım planım ve bunalım pasaportum

Gelecekteki muhtemel bunalımlarınızda neler yapabileceğinizi önceden planlamak için kendinize zaman ayırın. Bunalım pasaportunuzun çıktısını alabilirsiniz! Lütfen terapistinizle birlikte aşağıdaki bunalım planını doldurun.

DOWNLOAD: Weiterbehandlungsplan und Therapiepass (pdf, 168 KB)

DOWNLOAD: Weiterbehandlungsplan und Therapiepass (pdf, 168 KB)

Sayfa başına dön