Günlük yaşam yardımları

Psikozlar hakkında bilmeniz gereken 10 şey

İnsanların çoğu bir kez de olsa psikozlardan ve özellikle de şizofreniden söz edildiğini duymuştur; genellikle de sansasyon basınından, ancak insanların çok azı bu kavramların ne anlama geldiğini bilir. Psikozlar sık görülmekle birlikte basın ve televizyonda yanlış aktarılır, özellikle de şizofreni. Bu nedenle bu hastalıklar olduklarından daha korkutucu görünür. Bu nedenle, bütün psikoz hastalarını temsil eden şizofreni hakkındaki en önemli 10 hususun bilinmesi önem taşır:

  1. bildŞizofreni iyi tedavi edilebilir. Dört şizofreni hastasından biri beş yıl içinde tam olarak iyileşmektedir. Diğerlerinin çoğunda da semptomlar hafifletilmekte ve sağlık durumları farklı derecelerde iyileştirilmektedir.
  2. Şizofren insanlar büyük şeyler başarabilirler. Nobel ödüllü ekonomist John Nash, caz trompetçisi Tom Harrell veya „Fleetwood Mac” gitaristi Peter Green'i düşünün.
  3. Şizofrenlerin "parçalanmış kişilikleri" YOKTUR. Bu insanlar bazen olağandışı davranırlar, ancak aniden başkalarına saldırmazlar.
  4. Birçok insan, hastalıkları ne olursa olsun, hekim tarafından yazılan ilaçları almayı unuturlar. Şizofreni ilaçlarının alınmasının ihmal edilmesi, nüksetmesine veya semptomların tekrar görülmesine neden olur.
  5. Şizofreni hastalarının şiddet uygulaması veya tehlikeli davranışı ÇOK ENDER görülür.
  6. Şizofreninin nedeni "kötü ebeveyn" değildir. Şizofreni hastalarının ebeveyni diğer insanlarda olduğu gibi iyi, kötü veya orta olabilir.
  7. Şizofren insanlar tembel DEĞİLDİR. Enerji eksikliği hastalığın bir semptomudur. Bu semptomun tedavisi günlük kliniklerde, ayakta tedavi merkezlerinde veya günlük yaşamın planlanması yolu veya işyerine geri dönüşle yapılabilir.
  8. Bir şizofreni hastasının bakımı bilgi açısından zenginleştirici olabilir. Zor, kesin. Yorucu, bazen. Moral bozucu, hemen hemen daima. Aile bireyi, tıbbi danışman veya dost olarak birisine yaşamını tekrar kurması için yardımcı olmak insana büyük kişisel tatmin getirebilir.
  9. Şizofreni hastalarının gördükleri ve duydukları onlara kesin gerçeklikler gibi gelir – başkaları bunları inanılmaz ve gerçek dışı bulsalar bile.
  10. Hastalığın nüksetmesi şizofrenlerin eski sağlıklarına kavuşmasını zorlaştırabilir. Bu da, semptomlar kontrol altında gözükse bile, ilaçların alınmasına devam edilmesinin ve terapi oturumlarının sürdürülmesinin BELİRLEYİCİ öneme sahip olduğu anlamına gelir.
Sayfa başına dön