Hasta yakınları için önemli olanlar

Çocuklar psikotik fazları nasıl idrak ederler?

Psikoz benim için (şudur)...

  • „Çocuk olarak annemden çok uzakta kaldım, korunmaya ihtiyacım vardı. Annemin yanımda olmamasını anlamak benim için çok gizemliydi. Depresyonun nasıl adım adım geldiğini tam olarak algıladım ve fark ettim. Bu süreci tam olarak kavradım ve sonunda şöyle düşündüm: Çok şükür, en fazla 14 gün daha burada, sonra klinikte olacak. Çocuk olarak anneme ne olduğunu tam olarak anlayamadım. Bir gün geldi artık onun için bir şey yapamayacağımı anladım. Artık onunla konuşulamayacak durumdaydı. Ve bir gün artık onun olmamasına sevindim.”
  • „Annemi arkadaşlarımdan sakladım. O kadar tahmin edilemez işler yapıyordu. Aynı zamanda onu aşırı ölçüde sevdim. Bazen, onunla yalnız kaldığımda onu kurtarabileceğim duygusuna kapıldım. Şöyle düşünüyordum: Sadece doğru kelimeyi bulmalıydım, sonra ona ne olduğu anlaşılacaktı. Ortadaki sırrı çözmeye büyük bir gereksinim duyuyordum. Bizde çok okunurdu, bu nedenle doğru kelimenin bulunabileceğini düşünüyordum. Kendimden geçtiğim anlaşılıncaya kadar ona aşırı ölçüde sözler ettim.”
  • „Annem sağlıklı olduğu zamanlar çok şık ve güzeldi. Ani değişiklikler ortada hiçbir dostun kalmamasına neden oldu. Kansere yakalandığında kendini değiştirdi. Yaşamla mücadele etmeye başladı ve fazlar zayıfladı. Kısaca söyleyebilirim ki, çocuk olarak çok küçük yaşlarda annemin annesi oldum. Bu nedenle çok çabuk büyüdüm, bu yüce bir duyguydu. Kendi eksiklerimi çok daha sonraları fark ettim.”
  • „Anne ve babamın korkunç bir evlilikleri vardı. Annem şimdi eskiden ahlaka aykırı bulduğu şeyleri yapıyor. Hiçbir şeye aldırış etmiyor. Bu arada annemin yaşaması gerektiği gibi yaşamadığını düşünüyorum. Evlilik hapsinde çok mutsuzdu, kenarda bir evde, mesleksiz ve dört çocuklu. On yaşımdayken kız arkadaşlarıma onun bir cadı olduğunu söyledim. Sonraları onu anlamaya başladım ve onun için endişelendim. Babam annemi hiçbir zaman ciddiye almadı ve ortaya bir sınır koymadı.”

(Kaynak: T. Bock, StimmenReich, Balance – Buch und Medien Verlag, Almanya)

Sayfa başına dön