Psikozların anlaşılması

Kendi kendine yardım önlemleri

Psikotik, manik veya depresif krize girerseniz bazı kendi kendine yardım önlemleri size yardımcı olabilir:

  • Önemli olan, alışılmış olağan bir ortamda, sizden fazla şey talep etmeyen ve size güvenen insanlara birlikte olmanızdır.
  • Alıştığınız faaliyetlere devam etmeniz yararlı olabilir. Depresif eğilimlerde yapabildiğiniz en küçük işlerden bile yararlanıp kendinizi ödüllendirmelisiniz. Başkalarının ölçülerine göre davranmaktan sakının, kendi ölçülerinizi bulmaya çalışın. Maniye eğilim gösteriyorsanız, günlük yaşamınıza olağanın dışında ne katabileceğini bulmaya çalışın. Her zaman geçerli olan kural şudur: Kendi ölçütlerinizi bulmalısınız.
  • İlişkilerine, kapasitesine ve kararlarına güvenebileceğiniz bir terapisti bulmanız iyi olur.
  • Eğer ilaçlara ihtiyacınız varsa ve istiyorsanız, sizin için en uygun ilacı ve dozu bulmak için çok sayıda deneme gerekiyorsa bile ilaç seçiminde ısrarlı bir titizlik gösterin. İlaçların yan etkilerine dikkat edin ve bedeninizdeki her reaksiyonu hekiminizle konuşun. Uzun sürse bile hekiminizin sizi dinlemesi gerekir.
  • Geçirdiğiniz bunalımın bedensel olduğuna ikna olmayın. İç hastalıkları uzmanlarının ateş konusundaki argümanlarını bir yana bırakın ve güncel sorunun arkasındaki nedenler üzerinde düşünülmesini talep edin.
  • Eğer bir psikolojik eğitim programına katılıyorsanız, iyi dinleyin: Psikiyatların bilgilerinin de nispeten sınırlı olduğunu fark edeceksiniz. Doğru cevaplar bulmanın en iyi yolu diyalogdur.
  • Sizi için önemli olan erken uyarı sinyallerine dikkat edin, ancak kendinizi sürekli olarak hastalık gözlüğü ile gözlemlemeyi de denemeyin. Bu sizi ancak şaşırtır ve yaşama sevincinizi yarıda bırakır. Kendinize müştereken dikkat etmek için kendi kendine yardım gruplarını da arayın – bu daha eğlencelidir. Veya psikoz seminerine gelin!
  • Temel ihtiyaçlarınıza dikkat edin: Sağlıklı yeme içmeye, düzenli uyumaya ve temiz hava almaya.
  • Sizin için doğru olan bir aktivite derecesi tespit edin – ne çok fazla ne çok az: Değişiklik yapın, ama yolunuzu şaşırmayın; dayanıklı olun, ama monotonluktan kaçının. Başkaları için sağlıklı olmayan şeyler (örneğin vardiyalı çalışma) kural olarak hastalara da tavsiye edilmemelidir.
  • İlişkilerinizde kendi kişisel ölçü ve gereksinimlerinize dikkat edin: Az sayıdaki iyi dost, çok sayıdaki kötü dosttan iyidir. Bazen geri çekilme yararlı olabilir; ancak biraz değişikliğe herkesin ihtiyacı vardır. Uzak fakat güvenilir ilişkilerinizi muhafaza edin.

Sayfa başına dön