Psikoz ve bipolar bozuklukların erken teşhisi

İlişkiye geçersem beni neler bekliyor?

Wenn man sich in einer psychischen Krise befindet, tut es gut, sich aufgehoben zu fühlen, aber auch bei allen Therapieschritten mitentscheiden zu dürfen. Zudem ist es wichtig, dass die Angehörigen gut informiert und eingebunden sind und sich dementsprechend weniger Sorgen machen müssen. Wenn Sie Kontakt mit einem Früherkennungszentrum aufnehmen, erwarten Sie folgende Schritte:

  • bildÖnce bir görüşme yapılır, ki bu görüşmede yakınlarınızın da bulunmasına yarar vardır. Bu görüşmede size, çektiklerinizi, yaşam koşullarınızı ve o andaki sağlık durumunu anlatmanız için yeterli zaman verilir. Daha sonra size çeşitli yaşam alanlarına ve hastalık belirtilerine ait birkaç soru sorarız. Bu sorular, durumunuzu daha iyi anlamada ve sizi ve ailenizi daha iyi tanımada bize yardımcı olur. Genellikle çok sayıda görüşme yapılır ve bu görüşmeler sizin isteğinize bağlı olarak sizinle yalnız veya ailenizle birlikte yapılır.
  • Belirsiz, tam olarak tespit edilemeyen belirtiler varsa, size düzenli aralıklarla ayakta tedavi seansı sunulur. Başka bir psişik soruna ait belirtiler varsa, yetkili kuruma havale edilirsiniz. Güncel olarak ağır bir bunalım içindeyseniz, size destek olunmaya çalışılır.
  • Başlayan bir psikoza ait açık belirtiler varsa, diyagnostik ilerletilir. Bu işlemlere bir hekim tarafından yapılan bedensel muayene, kan testi, bir EKG, nöbet rahatsızlığınızın bulunup bulunmadığını belirlemek üzere bir EEG ve beyninizin röntgenine yarayan CCT veya MRT dahildir. Bilişsel sorunlar varsa, nöropsikolojik test uygulanır. Bütün bu tetkikler rutin işlemlerdir ve acısızdırlar.
  • Tetkik ve araştırma safhasında bu işlemlerde size refakat edecek olan bir terapistle ilişki içinde olursunuz.
  • Son olarak size sonuçları ve bundan sonraki tedavi sürecini ayrıntılı biçimde bildiririz.
Sayfa başına dön