Psikoz ve bipolar bozuklukların erken teşhisi

Hangi terapilerden yararlanabilirim?

Terapinin amacı, sizin kendinizi mümkün olduğu kadar çabuk tekrar "normal" hissetmenizi, yani artık hiçbir psişik şikayetinizin kalmamasını ve istediğiniz faaliyetlere sorunsuz biçimde başlayabilmenizi sağlamaktır. Bu herkeste birkaç gün içinde mümkün değildir. Bu nedenle belirli bir süre yardım alacağınızı hesaplamanız gerekir.

Terapinin türü sizin kişisel sorununuza ve yaşam koşullarınıza bağlıdır ve sizinle ve gerektiğinde ailenizle birlikte konuşularak belirlenir. Kuşkusuz sadece "terapi" yoktur, sizin kişisel gereksinimlerinize uygun ve size özel olarak bir araya getirilecek ve kombine edilecek çeşitli terapiler vardır. Bu terapiler genellikle bütün ayakta tedavi süreçlerinde sunulur, bazen de gençlere ve yetişkinlere ait günlük kliniklerde sunulur. Her durumda terapilerin olası seyri hakkında danışmanlık hizmeti alırsınız. Psikoz riski bulunan insanlara ait olası terapi biçimleri aşağıda özetlenmektedir.

Olası terapilerin biçimi ve içeriği

Aydınlatma / Psikolojik eğitim

  • Bazıları için okullardaki ders ünitelerinde ilk oryantasyon eğitimi veya psikoz seminerleri sunulur. veya bir psikolojik eğitim yararlı olabilir - kuşkulu durumlarda yakınlarla birlikte.

Psikoterapi

  • Güçlü güvensizlik zamanlarında ilgili kişinin tekrar bir oryantasyona kavuşması ve kendini bulabilmesi için psikoterapik bir yardım gerekebilir. Önemli olan kişiye uygunluktur. Düzenlenen terapiye göre; bilişsel davranışa yönelik stratejiler (bilişsel davranış terapisi), çatışmaların biyografik olarak anlaşılması ve duygusal açıdan düzeltilmesi (psikodinamik yöntem) veya daha iyi anlama sağlamak ve daha iyi çatışma stratejileri geliştirmek için bütün yöntemlerin kombinasyonu (aile terapisi) ağırlıkta olabilir.
  • Eşzamanlı olarak bir bağımlılık hastalığı da varsa, özel bir bağımlılık terapisine katılmalısınız. Bu grup halinde veya tek başına olabilir. Bu terapi prognozun iyileştirilmesi için mutlaka gereklidir!

Psikolojik antrenman programları

  • Birçok hasta bilişsel sorunlarının olduğunu bildirir, yani konsantrasyon bozukluğu, hafıza sorunları, dikkat toplama zorlukları ve benzerlerinden şikayet ederler. Bu sorunların iyileştirilmesi için örneğin „Metabilişsel antrenman” olarak adlandırılan özel antrenman programları vardır..
  • Sosyal yeterlilikleri, yani sosyal durumlarda özgüveni güçlendiren „Sosyal yeterlilik antrenmanı” olarak anılan programlar vardır.

Farmakolojik müdahale

  • Farmakolojik tedaviler mevcut semptomlara göre uygulanır: Depresyon için Antidepresanlar ve psikotik semptomları zayıflamış yüksek riskli hastalar için Antipsikotika. Hangi ilacın alınacağına hasta ile birlikte yapılan ayrıntılı bir açıklamadan sonra karar verilir.

Mesleki rehabilitasyon

  • Bazı hastaların terapiye başlamadan önce de mesleki sorunları vardır, yani okula ya hiç gitmezler ya da çok ender giderler, eğitim ve mesleklerinde sorunları vardır. Bu nedenle mahallinde yardım sunmak gereklidir.

Sosyal önlemler

  • Bazı hastaların parasal veya konutsal sorunları vardır ve bu konuda da onlara yardımcı olunmalıdır.

Evde tedavi („Assertive Community Treatment”, ACT)

  • Bazı hastaların erken aşamada yardım almaları gerekir. Bu konuda ilgilinin kendi ortamında tedavi yapabilecek olan ve Assertive Community Treatment Teams olarak anılan gruplar vardır.

Aile bireyleri çalışması

  • Psikoz riski bulunan kişilerin aile bireylerinde çalışma yapmak çok önemlidir, çünkü aile bireyleri de aynen hasta gibi psikoz hakkında aydınlatılmak zorundadırlar. Bu aile bireylerine aile bireyleri grubuna katılmaları ve aile bireyleri birlikleri ile ilişkiye geçmeleri tavsiye olunmalıdır.
Sayfa başına dön