Pzikozların tedavisi

Yan etkiler nelerdir?

Psikozların tedavisinde kullanılan bütün ilaçların yan etkileri olabilir. Hangi yan etkilerin ortaya çıkacağı, ilacın türü ve dozu ile sizin bu ilaçlara karşı duyarlılığınıza bağlıdır. İlaçla tedavinin amacı, yan etkilerin olmaması veya mümkün olduğu kadar az olmasıdır. Bu nedenle hekim, sizin ona aktaracağınız kişisel algılamanıza ve belirttiğiniz yan etkilere bağımlıdır. Yan etkiler hissettiğinizde, bu ilacın hemen kesileceği anlamına gelmez. Bütün bunları hekiminizle kapsamlı biçimde konuşun!

Antipsikotikler: Nelere dikkat etmeliyim

Atipik antipsikotikler

  • İlaca göre önemli ölçüde kilo alınabilir. Bazı atipik antipsikotikler metabolik sendroma neden olabilirler. Kabaca ifade edilecek olursa, bu, fazla kilonun, yüksek kan yağının ve geniş karın ölçüsünün kombinasyonudur. Metabolik sendrom bazı yan hastalıklara neden olabilir, diğerlerinin yanında şeker hastalığı ve kalp kan dolaşımı hastalıkları. Yağlı beslenme, az hareket, alkol ve sigaralı sağlıksız yaşam tarzı bu yan hastalıkların ortaya çıkmasına katkıda bulunur.

Konvansiyonel antipsikotikler

  • V. a. „Ekstra pramidal motor bozukluklar“ (Kendini katı, ağır ve hareketsiz hissettiren hareket süreci bozuklukları) ve „Tardive Dyskinesien“ (TD = Uzun yıllar sonra yüz kaslarında ve bedenin diğer bölgelerinde istemsiz hareketlere neden olan hareket bozuklukları). Bipolar hastalığı olan insanlar motorik yan etkilere daha açıktırlar ve bu rahatsızlık onlarda çok sık görülür.

Ruh hali stabilizatörleri (ruh hali düzenleyiciler): Nelere dikkat etmeliyim

Lithium

  • Ellerin titremesi (Tremor), artan su atımı (Polyurie), susuzluk, kilo alma, tiroit bezi işlev bozuklukları (kontrol gereklidir),  konsantrasyon bozuklukları ve mevcut cilt hastalıklarının olası kötüleşmesi.
  • Aşırı Lithium seviyesi lithium intoksikasyonuna neden olabilir. Semptomlar, diğerlerinin yanında bedensel yavaşlama, uyku hali, konuşma bozuklukları ve yürüyüş bozuklukları. Bu durumda hemen hekime başvurulmalıdır!

Carbamazepin

  • Başlangıçta baş dönmesi ve mide bulantısı.
  • Alerjik cilt reaksiyonları, saç dökülmesi, baş ağrısı ve sodyum seviyesinin düşmesi görülebilir. Carbamazepin nadir de olsa kan tahlili sonuçlarını değiştirir ve bu nedenle düzenli kan tahlillerinin yapılması gerekir.

Lamotrigin

  • Başlangıçta baş dönmesi ve yorgunluk.
  • Ender görülen yan etkilerden biri de alerjik cilt reaksiyonlarıdır. Bunlar genelde zararsızdır ve ilacın kesilmesinden sonra hızla ortadan kalkarlar. Çok ender olarak da  „Lyell-Sendromu“ („haşlanmış cilt sendromu“) gelişebilir ve dikkat edilmezse ölüme neden olabilir.

Antidepresanlar: Nelere dikkat etmeliyim

Antidepresanlar

  • İlaca göre baş dönmesi, terleme, kan basıncı düşmesi/yükselmesi, ağız kuruluğu, mide bağırsak sorunları, kilo kaybı ve cinsel fonksiyon bozuklukları görülebilir. Ayrıca antidepresanlı terapide maniye "geçme" tehlikesi de vardır.
Sayfa başına dön