Pzikozların tedavisi

İlaç tedavisinde nelere dikkat etmeliyim?

bildlaç tedavisine başlamadan önce sizi tedavi eden psikiyatra hangi semptomlardan ne zamandan beri muzdarip olduğunuzu tam olarak anlatın. Ayrıca, hekiminize, en fazla hangi semptomdan rahatsız olduğunuzu ve terapiden en fazla ne umduğunuzu anlatmanız da önemlidir. Hekiminize eskiden herhangi bir ilaca tahammül edemediğinizi söylemeniz de önemlidir. Hekiminizle birlikte hangi ilacın size en iyi geleceğine karar verin.

Terapinin başlangıcından sonra psikiyatrınıza antipsikotik ilaçların etkisi hakkında düzenli bilgi vermelisiniz. Semptomların sıklık, yoğunluk ve süre bakımından gerileyip gerilemediklerine dikkat edin ve bunu bir günlüğe not edin.

Uyumakta zorluk çekiyorsanız, kaygılıysanız veya gerginseniz, hekiminize ek benzodiazepin alıp alamayacağınızı sorun.

Bazı hastalarda psikotik semptomlar esnasında veya semptomların kaybolmasından sonra depresyon görülür. Psikiyatrınıza olası bir ruh hali değişikliğinde zaman geçirmeden bilgi verin, özellikle de intiharı düşündüğünüzde. Hekiminiz size terapi olanakları hakkında bilgi verir. İlk iki üç hafta içinde psikozda hiç iyileşme olmazsa, hekiminize bildirin ve onunla antipsikotik ilaçların değişiminin avantaj ve dezavantajlarını görüşün.

Antipsikotik terapi sürecinde yan etkiler görülebilir, özellikle de başlangıçta. Bu yan etkilerden birçoğu dışarıdan görülemez, yani hekim sizin hangi yan etkilerden muzdarip olduğunuzu fark edemez. Bu nedenle bu konuda hekiminizi aydınlatmalısınız. Bu özellikle cinsel işlev bozukluklarında gereklidir, ancak bu konunun konuşulması hem hasta hem de hekim için pek kolay değildir. Hekiminize yemek yeme alışkanlıklarınızdaki değişiklikleri bildirmeniz de önemlidir. Yan etkiler ortaya çıkarsa terapi alternatifleri üzerinde görüşme yapın.

Biraz sabırlı olun: Yan etkilerin çoğu başlangıçta ortaya çıkar ve sonradan kendiliğinden yok olurlar.

Sayfa başına dön