Pzikozların tedavisi

İlaçlarımı ne kadar süre almalıyım?

bildAntipsikotik ilaçlarla veya diğer ilaçlarla ne kadar süre tedavi edileceğiniz esas olarak hastalığınızın seyrine bağlıdır. Bir insanın ilk psikotik fazda en azından bir yıl ve çok sayıda psikotik fazdan geçen insanların da (yani iki veya daha fazla) beş yıl süre ile antipsikotik ilaçları alması gerektiği söylenmektedir, ancak bunlar tahminlerdir.
Ancak bu konuda bilinmesi gereken önemli hususlar vardır.

 

  • Son psikotik fazın kaybolmasından yıllar sonra da antipsikotiklerin ani olarak kesilmesi durumunda yüksek bir nüksetme riski vardır. Kimin buna yakalanacağı önceden kestirilemez.
  • Kendi başınıza ilaçları kesmeyi denemeyin.Bu davranışınız büyük bir olasılıkla tekrar akut bir psikotik faza girmenize neden olur. İlaçların kesilmesinden sonraki ilk 30 günde yeni akut bir psikotik faza girme riskiniz bir veya dört kat artar. İlaçlarını kesen hastaların beş yıl içinde beş kat daha yüksek nüksetme riskleri vardır, yani on hastanın sekizi en azından bir veya genelde daha fazla nüksetme rizikosu altındadır.
  • Antipsikotiklerin kesilmesi gerekiyorsa, tedaviyi yürüten hekimle görüşülerek yavaş yavaş kesilmelidir, yani bu ilaçlar yavaş ve kademeli biçimde azaltılmalıdır.
  • Yaşamları boyunca ilaç almak zorunda olan psikozlular  vardır. Bu hastalara antipsikotiklerin uzun vadeli sunum biçimleri (= depo etkililer) yardımcı olabilir.
  • İlaçlar alınırken avantaj ve dezavantajların veya risklerin tartılıp değerlendirilmesi önemlidir: Bunun yararları ve sakıncaları nedir? Hekiminizle birlikte sizin için en iyi çözümü bulmayı deneyin.

Ne kadar süre ilaçla tedavi edileceğiniz birçok faktöre ve özellikle de hastalığınızın seyrine bağlıdır. Düşüncelerinizi hekiminizle açık biçimde konuşun ve birlikte çözüm bulmaya çalışın.           

Sayfa başına dön