Pzikozların tedavisi

Hangi terapiler benim için doğrudur?

bildHangi terapilerin sizin için doğru olduğunu, daima hekiminizle, terapistinizle veya tedavi ekibinizle konuşarak belirlemelisiniz. Bu mutlaka gereklidir çünkü her psikoz başkadır ve psikoz hastası olan her insanın ve onun ailesinin farklı sorunları, ihtiyaçları, istekleri, deneyimleri ve beklentileri vardır. Bu nedenle bütün terapiler, ister ilaçlı ister psikososyal olsun, sizin ihtiyaçlarınıza ve birbirine uyumlu olmalıdır. Bunu da ancak terapistiniz ve ailenizle sıkı bir işbirliği içinde başarabilirsiniz.

Özellikle dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır

  • Uzun süreli sabit bir terapiste ihtiyacınız vardır, daha iyisi psikiyatr ve terapistlerden oluşan bir terapi ekibidir. Aileniz de terapi ekibini tanımalı ve tedavi sürecine dahil olmalıdır. Bütün terapi olanakları hakkında yeterli bilgi alın ve kararlara katkıda bulunun.
  • Terapinin planlanması ve hastalık seyrinin izlenmesi için zaman zaman bütün katılımcıların "bir masa etrafında toplanmasında" yarar vardır. Bu toplantılarda müşterek kararlar alınabilir ve olası yanlış anlamaların önüne geçilebilir.
  • "Doğru" psikoterapiyi bulmak için kendinize zaman ayırın. Terapistinize yakınınızda psikozlu insanlarla çalışan deneyimli psikoterapistlerin olup olmadığını sorun. Gerekiyorsa bu arama ve organizasyon işlerinde destek alın.
  • Terapi planınızı halen içinde bulunduğunuz duruma göre yapılandırın. Kendinizi aşırı ölçüde zorlamayın veya aşırı rahat bir plan yapmayın. Sabit bir terapi planı hakkında bilgi alın. Bu plan, haftalık olarak sizin hangi terapileri ne zaman alacağınızı göstermelidir.
  • Terapileri deneyin. Her terapi herkes için doğru değildir. Çeşitli terapileri denemekten kaçınmayın. Size yardımcı olan ve size yarayan terapiyi sürdürün.
  • Size ilaçları yazana veya ilaçlardan wlanabilecek olası komplikasyonlardan sorumlu olabilecek kişiye sorular sorarak durumu öğrenin.
  • Bunalım planı ile ilgili sorular sorun. Bu planda bütün önemli telefon numaraları ve acil servis numaraları bulunmalıdır. Bir bunalım durumunda hangi kurum veya kuruluşun sizden sorumlu olduğunu tespit edin. Ailenizin de bütün safhalardan haberdar olmasına dikkat edin.
  • Bunalım durumlarında size yardımcı olabilecek evde bakım ekibinin bulunup bulunmadığını öğrenin.
Sayfa başına dön