Pzikozların tedavisi

Yatılı terapi için önemli olanlar

Bazı durumlarda ayakta tedavi bunalımları atlatmaya yeterli olmaz – bu durumlarda yatılı tedavi gerekir. Birçok insan - sadece psikozlular değil - psikiyatrik tedavi hakkında önyargılara ve endişelere sahiptir, özellik de tedavi yatılı olarak yapılıyorsa. Bu nedenle sizi nelerin beklediği konusunda iyice aydınlanmış olmanız önemlidir.

Beni neler bekliyor

Başlangıçta bir kabul görüşmesi yapılır ve bu görüşmede size, ailenize sorunlarınızı anlatmanız için yeterli zaman tanınır. Daha sonra size çeşitli yaşam alanlarına ve hastalık belirtilerine ait birkaç soru sorarız. Bu sorular, durumunuzu daha iyi anlamada ve sizi ve ailenizi daha iyi tanımada bize yardımcı olur. Kabul görüşmesinde sizinle ilaç tedavisi hakkında da konuşulur. Daha önce aldığınız ilaçlarla yaşadığınız olumlu veya olumsuz deneyimler ile gelecekte kullanmak istediğiniz ilaçlar da dikkate alınır.

Kabul işleminden sonraki ilk günlerde birkaç bedensel tetkik yapılır. Bu tetkikler bedensel olarak sağlıklı olup olmadığınızın tespitine yarar. Bu işlemlere bir hekim tarafından yapılan bedensel muayene, kan testi, bir EKG, nöbet rahatsızlığınızın bulunup bulunmadığını belirlemek üzere bir EEG ve beyninizin röntgenine yarayan CCT veya MRT dahildir. Bütün bu tetkikler rutin işlemlerdir ve acısızdırlar. Sonunda elde edilen sonuçlar sizinle konuşulur.

Genellikle size, psikozlarda en sık görülen sorunları içeren bir haftalık program verilir. Bu program psikozlu insanların sağlığa kavuşmak için ihtiyaç duydukları çeşitli hizmetleri içerir. Terapi ekibiniz sizinle birlikte size uygun bir haftalık program oluşturur.

Tedavinin amacı, sizin mümkün olduğu kadar çabuk istikrara kavuşmanız ve yatılı tedaviden sonra uzun vadede yeterli yardımı almanızdır. Bunların sağlanması veya planlanması biraz zaman alır. Hastaların çoğunluğu iki ile dört hafta arasında yatılı olarak kalır.

 

Sayfa başına dön