Bipolar bozuklukların tedavisi

İlaçları düzenli olarak almak ne kadar önemlidir?

bildİlaçların amacı sadece sağlığınızı düzeltmek değil, aynı zamanda onu sürekli hale getirmektir. Bu da ilacı, iyileşmeye başladıktan sonra da almanız gerektiği anlamına gelir. Uzun süre bir veya birkaç ilaç alma zorunluluğu düşüncesi, hastalarda genellikle şaşkınlık ve korku yaratır. Bu anlaşılır ve kabul edilebilir bir şeydir!

İlaçlara karşı zaten mevcut olan olumsuz  kanılar, başkalarından duyulan "ilaçlar kişiliği değiştirir" veya "ilaçlar bağımlılık yapar" sözleri ve kendini biraz iyi hissedince "ilaçlar artık gerekli değil" düşünceleri, ilaçları reddetmenin birkaç nedeninden biridir. Burada da geçerli olan şudur: Korku ve endişelerinizi açıkça dile getirin!

Çoğu zaman doğru bilgilerle korkular giderilir. Bir hastalık konseptinin geliştirilmesi bu konuda önem taşır. Ancak birçok hastaya kendilerinin ruhsal bakımdan hasta olduklarını kabul etmek zor gelir. Aniden "delilerden biri" olarak görülmek, insanın dünyaya ve kendine bakışını sarsar. Size bir bipolar bozukluk teşhisi konulacak olursa, bu hastalık hakkında bilgi edinin, terapistinize veya bu konuda deneyimli kişilere sorular sorun.

İlaçlarını hiç almayan veya çok düzensiz alan bazı hastalar vardır. Ancak hastaların ilaçlarını düzenli olarak almalarını zorunlu kılan önemli nedenler vardır. Bunlara birkaç örnek:

  • Bipolar bozukluk çerçevesindeki iki hastalık epizodu maalesef genel kural değildir, on hastadan dokuzunun dört veya daha fazla (ortalama olarak sekiz) epizodu vardır.
  • Hastalık süreci içinde epizot frekansı yükselebilir, yani hastalığın olmadığı süreler gittikçe kısalabilir, hastalık fazları sıklaşabilir ve daha da tipik hale gelebilirler. Beyin yıllar içinde her hastalık epizodu ile birlikte daha duyarlı ve kırılgan hale gelir, yeni bir epizodun ortaya çıkma olasılığı yükselir.
  • Ancak bu, her epizodun yeni bir epizodu koşullandırdığı ve bunun ne pahasına olursa olsun önüne geçilmesi gerektiği anlamına gelmez. En azından iyi bir yaşam kalitesinin sağlanmasına çaba harcanmalı ve bu yaşam tarzı ilaçlar ve psikoterapi araçlarıyla desteklenerek, hastalığın ağırlığı ve frekansı mümkün olduğu kadar düşürülmelidir.
  • Doğru olarak alınan ilaçlarla daha iyi bir yaşam kalitesi sağlanabilir, hastalık korkutuculuğunu yitirebilir ve kontrol edilebilir hale gelebilir. İlaçlar bir hastalık epizodunun yeniden ortaya çıkmasına karşı yüzde yüzlük bir koruma sağlamaz, ancak olasılığı belirgin ölçüde düşürebilir. Bipolar hastalığı olan birçok insan başkaları gibi yaşar, ancak kendilerine daha çok dikkat etmek zorundadırlar.
Sayfa başına dön