Bipolar bozuklukların tedavisi

İlaçlarımı ne kadar süre almalıyım?

bildGenel olarak, ilk manik veya depresif epizottan sonra ilaçların yaklaşık bir yıl süreyle alınması gerekir. Ancak yeni araştırmalar hastaların çoğunun yaklaşık iki yıllık daha uzun bir tedavi fazına gereksinim duyduklarını göstermektedir. İki veya daha fazla faz ortaya çıkacak olursa, ilaçların iki ile beş yıl arasında alınması gerekir, bazen bu sürenin daha da uzatılması tavsiye edilmektedir.

Ancak burada epizodun ağırlığı, aile geçmişi, yaşamdan bezginlik halleri ve benzerleri de dikkate alınmalıdır. Yeterli tedaviden sonra ilaçlar sadece hekim ile görüşülerek kesilmelidir. Yeni bir epizodun ortaya çıkma olasılığını düşürmek için doz yavaş adımlar halinde düşürülmelidir.

Birkaç noktanın iyi anlaşılması önemlidir:

  • Son psikotik fazın kaybolmasından yıllar sonra da antipsikotiklerin ani olarak kesilmesi durumunda yüksek bir nüksetme riski vardır. Kimin buna yakalanacağı önceden kestirilemez.
  • Kendi başınıza ilaçları kesmeyi denemeyin. Bu davranışınız büyük bir olasılıkla tekrar akut bir manik veya depresif faza girmenize neden olur.
  • Antipsikotiklerin kesilmesi gerekiyorsa, tedaviyi yürüten hekimle görüşülerek yavaş yavaş kesilmelidir, yani bu ilaçlar yavaş ve kademeli biçimde azaltılmalıdır.
  • Yaşamları boyunca ilaç almak zorunda olan hastalar vardır.
  • İlaçlar alınırken avantaj ve dezavantajların veya rizikoların tartılıp değerlendirilmesi önemlidir: Bunun yararları nedir ve sakıncaları nedir? Bunları kendiniz deneyerek bulmaya çalışmayın. Hekiminizle birlikte sizin için en iyi çözümü bulmayı deneyin.
Sayfa başına dön