Bipolar bozuklukların tedavisi

Psikoterapistlerin aranması ve yöntemin seçilmesi

bildPsikoterapistler genelde meşgul olduğundan psikoterapiye hemen başlamak o kadar kolay değildir. Ayrıca psikoterapiye başlamadan önce akut bunalımdan çıkıp istikrara kavuşmayı da beklemelisiniz. Hangi terapi yönteminin size uygun olduğu sorusu da önemlidir. Uygun psikoterapisti ararken ve terapi yöntemini seçerken şu hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir:

  • Bu aramada belirleyici olan, ilk kişisel temasta edinilen izlenimdir. Herhangi bir havale veya benzeri gerekli olmadığından, bu arama işlemi rahat ve kolay biçimde yapılabilir. Hastalık kasası izni bulunduğu takdirde sigorta kartının kişinin yanında bulunması yeterlidir.
  • Konulan teşhisi terapi yöntemini aramada ölçüt olarak kullanmak ilkesel olarak mümkündür. Ancak bu seçme yapılırken, yönteme ilişkin kişisel tercihler de büyük rol oynar. Ancak terapi yöntemlerinin çoğu teşhis üzeri etkiye sahiptir. Terapi ile neyi amaçladığınız ve hangi çalışma türüne motive olduğunuz da önemlidir. Ayrıca, hastalığınız konusunda kimin uzman olduğunu ve tekil veya grup terapisini mi tercih ettiğinizi de açıklığa kavuşturmalısınız. Son olarak terapinin size yakın bir yerde mümkün olup olmadığı da önemlidir, çünkü bu kesintisiz katılıma olanak sağlar. Sağlık sigortanızın planladığınız terapiyi karşılayıp karşılamayacağını da sormalısınız.
Sayfa başına dön