Bipolar bozuklukların tedavisi

Yatılı terapi için önemli olanlar

Bazı durumlarda ayakta tedavi bunalımları atlatmaya yeterli olmaz – bu durumlarda yatılı tedavi gerekir. Birçok insan - sadece bipolar bozukluğu olanlar değil - psikiyatrik tedavi hakkında önyargılara ve endişelere sahiptir, özellikle de tedavi yatılı olarak yapılıyorsa. Bu nedenle sizi nelerin beklediği konusunda iyice aydınlanmış olmanız önemlidir.

Beni neler bekliyor
Başlangıçta bir kabul görüşmesi yapılır ve bu görüşmede size ailenize sorunlarınızı anlatmanız için yeterli zaman tanınır. Daha sonra size çeşitli yaşam alanlarına ve hastalık belirtilerine ait birkaç soru sorarız. Bu sorular, durumunuzu daha iyi anlamada ve sizi ve ailenizi daha iyi tanımada bize yardımcı olur. Kabul görüşmesinde sizinle ilaç tedavisi hakkında da konuşulur. Daha önce aldığınız ilaçlarla yaşadığınız olumlu veya olumsuz deneyimler ile gelecekte kullanmak istediğiniz ilaçlar da dikkate alınır.

Kabul işleminden sonraki ilk günlerde birkaç bedensel tetkik yapılır. Bu tetkikler bedensel olarak sağlıklı olup olmadığınızın tespitine yarar. Bu işlemlere bir hekim tarafından yapılan bedensel muayene, kan testi, bir EKG, nöbet rahatsızlığınızın bulunup bulunmadığını belirlemek üzere bir EEG ve beyninizin röntgenine yarayan CCT veya MRT dahildir. Bütün bu tetkikler rutin işlemlerdir ve acısızdırlar. Sonunda elde edilen sonuçlar sizinle paylaşılır.

Genellikle klinikte size bir haftalık program verilir ve bu program bipolar bozukluklarda sık görülen sorunlara yöneliktir. Bu program bipolar insanların sağlığa kavuşmak için ihtiyaç duydukları çeşitli hizmetleri içerir. Terapi ekibiniz sizinle birlikte sizin için kişisel bir program hazırlar.

Tedavinin amacı, sizin mümkün olduğu kadar çabuk istikrara kavuşmanız ve yatılı tedaviden sonra uzun vadede yeterli yardımı almanızdır. Bunların sağlanması veya planlanması biraz zaman alır. Hastaların çoğunluğu iki ile altı hafta arasında yatılı olarak kalır.

Sayfa başına dön