Trialogun anlamı

Kendi kendine yardım

Yazar: R., bipolar deneyimli

Kendi kendine yardım konsepti her zaman insanı ve geçmişini bir bütün olarak görür – hepsini sosyal ilişkiler ağı içinde. Her insan yükümlülük almak ister, her insan yaptıklarına başkaları tarafından değer verilmesini ister.

Kendi kendine yardım grupları öncelikle şu görev ve konularla uğraşır:

  • „Kimya-Modülü“: Medikasyon (ilaç alma), genelde önemli yan etkileri ile birlikte hastaların sürekli konusudur – belki de hekimlerin beklentilerinin aksine. Psikozlu veya mani ve depresyonlu insanlar ilaç alırken kendilerini kollarlar ve az veya çok işbirlikçi („compliant“) davranırlar. Burada ilke şu olmalıdır: İlaç alımı sadece terapistlerle işbirliği içinde değiştirilmelidir, tek başına değil. Bunun karşılığında terapistler de birlikte hareket etmeye hazır olmalıdır.
  • İlişkiler: Söz konusu olan eşlerle, aile ile (her türlü aile ilişkisi), dostlarla, tanıdıklarla ve destekçilerle olan ilişkilerdir. Sosyal yeteneklerin tekrar kazanılması, iyileştirilmesi veya yeniden kurulması gerekir.
  • Sonuçların hafifletilmesi: İnsanın ve geçmişinin bütününden hareketle, tek tek kişilere ve onların sosyal durumlarına uygun başa çıkma stratejilerinin geliştirilmesine çalışılır.
  • Yaşananların entegrasyonu: Öz deneyimleri anlamak ve işlemek, onları değişik bir yaşam konsepti içine dahil etmek, "kendi kendine çalışmanın" önemli bir parçasıdır. Bunlara yaralanma/incinme ve travmalar da dahil olabilir. Buradan, kendi kendine yardım ile psikoterapi arasında düzgün/akıcı bir geçiş vardır.
  • Geliştirme/iyileştirme: Burada söz konusu olan, kimliği yeniden kazanmak ve yetenekleri daha da geliştirmek için kişisel özelliklerin güçlendirilmesi ve olgunlaştırılmasıdır.
  • Perspektifler: Mani ve depresyonlu insanlar için iş, yaşam yönetimi, emeklilik ve benzeri konularda yeni yolların bulunması gereklidir.
Sayfa başına dön